top of page

ADANA’NIN YÖRESEL GİYİSİLERİ VE EL SANATLARI

Adana’da Kadınların Giydiği Geleneksel Giysiler


En başta şalvar olmak üzere üst tarafa güdük, başa yağlık ayaklara ise yemeni ya da lastik pabuçlar giyilir. Ayrıca kadınların başlarına yağlıktan başka giydiği diğer yöresel giysiler ise tülbent, taç, fes, gelin başlığı, evli kadın başlığı, dul kadın başlığı, ihtiyar kadın başlığı v.b. Kadınların üstlerine güdük dışında giydiği yöresel elbiseler ise fistan, cepken, kolçak, kuşak, yelek, dolama.

Adana yöresel giyim kuşam

Güdük; kolları uzun, önden yırtmacı olan yakasız bluza denir.

Yağlık; renkli ve desenli olan kenarları oya ile işlenmiş yazmaya denir. Adana’da Erkeklerin Giydiği Geleneksel Giysiler

En başta şalvar olmak üzere üst tarafa mintan başa ise kasket giyilir. Ayrıca yemeni, yelek, kuşak, fes, börk vb. elbiseler de giyilmektedir.


Adana El Sanatları


20. yüzyıla kadar süregelen el sanatları teknoloji ile birlikte değerini kaybetti. Ama buna rağmen halen kilim, halı, çuval, heybe, çul, çorap, sandık, dolap, oklava gibi el sanatları devam etmektedir.


3 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

ADANAFEST İSTANBUL 29-30 EYLÜL’DE LİFEPARK’DA

Adana denilince aklınıza gelen, gelmeyen ne varsa 29-30 Eylül’de AdanaFest İstanbul’da sizlerle olacak. “Adana’yı ayağınıza getiriyoruz desek, abartmış olmayız… Mesela siz hiç kahvaltıda ciğer yediniz

Comments


bottom of page