top of page

ÇERÇİ YUSUF’UN MİRASI ÖLÜMSÜZLEŞTİAdana’nın Marka İsimlerinden Çerçi Yusuf’un Mirası Ölümsüzleşti

145 tıbbi ve aromatik bitki hakkında; şekil özellikleri, iklim ve toprak tercihleri, kullanılan kısımları, kimyevi bileşenleri, tıbbi ve aromaterapi alanında kullanımlarıyla ilgili akademik kaynaklara dayalı bilgilerin referanslarıyla paylaşıldığı Çerçi Yusuf (www.cerciyusuf.org) web sitesi, Türkiye’nin ilk ve tek tıbbi ve aromatik bitkiler çevrim-içi kütüphanesidir.


Hastanelere ve doktorlara kolay ulaşılamayan bir dönemde, gerek insan fizyolojisi gerekse tıbbi bitkiler konusundaki derin bilgi ve tecrübeleri sayesinde, babası ile beraber bir at arabasının arkasında tıbbi bitki ve şifalı baharatlardan karışımlar hazırlayıp, maddi durumu iyi veya değil ayırt etmeden, tüm ihtiyaç sahiplerine elini uzatmış Adana’nın marka isimlerinden Çerçi Yusuf’un mirası ölümsüzleşti.

1910 senesinde pratiğini Adana’nın Saydam Caddesi’nde açtığı ve halihazırda faaliyet göstermekte olan aktar dükkanına taşıyan Çerçi Yusuf, senelerce yanında çalışan çıraklar ve aile fertlerinden sayısız çerçi yetiştirmiştir.

100 yılın üzerinde bir zaman sonra Çerçi Yusuf ismi bugün sadece ufak bir aktar dükkanına değil; ülkemizde her başarılı ismin akıbetine uğrayarak “öz”, “hakiki”, “asıl” çerçi Yusuflarla dolu kocaman bir sokağa ama asıl Adana’nın kültürel ve sosyal tarihine geçmiştir.

Çerçi Yusuf’un en büyük oğlu Salih Çerçi’nin en küçük çocuğu Sevil Çerçi Babaç’ın 2017 senesi doğum günü hediyesi olarak hayata geçirilen www.cerciyusuf.org’da 145 tıbbi ve aromatik bitkinin şekli, iklim ve toprak tercihleri, kullanılan kısımları, kimyevi bileşenler, tıbbi ve aromaterapi alanında kullanımları ile ilgili akademik kaynaklara dayalı referanslı bilgiler paylaşılmaktadır. Site üzerinde merak edilen tıbbi ve aromatik bitki hakkında bilgiye ulaşmak için gerek resimli kütüphaneden gerekse alfabetik olarak latince isimleri ile dizimlenmiş listeden faydalanılabilmektedir.

Çerçi Yusuf’un küçük torunlarından ve sitenin kurucusu Rana Babaç “Umuyorum ki bu site Adana’nın kültürel miraslarından Çerçi Yusuf’un hayatı, değerleri ve mirasına ışık tuttuğu kadar, içindeki akademik bilgilerle tıbbi ve aromatik bilgiler veya şifalı baharatlar hakkında güvenilir bilgiye sahip olmak isteyen herkese faydalı bir kaynak da olur.” dedi.

Her bireyin bünyesinin farklı olduğuna, benzer/aynı semptomlara sahip bir çok rahatsızlığın var olduğuna dikkat çeken Babaç “Çerçi Yusuf sitesinin tıbbi ve aromatik bitkiler ile ilgili güvenilir akademik kaynaklardan derlenmiş referans bilgiler sunan bir portal olarak hazırladık. Sitede bahsi geçen tüm bitkilerin hangi rahatsızlıklarda kullanıldığı belirtilmekle beraber bitkinin hangi kısmının hangi usulde uygulandığına dair hiç bir bilgi paylaşmadık. Bunu yapmadaki amacımız sitedeki bilgilerin yetkili bir sağlık uzmanının tavsiyeleri yerine koyulmasının önüne geçmekti.” diyerek sitenin kullanımı ile ilgili önemli bir ayrıntıya da dikkat çekti.

Çerçi Yusuf Hakkında

Hastanelere ve doktorlara kolay ulaşılamayan bir dönemde, gerek insan fizyolojisi gerekse tıbbi bitkiler konusundaki derin bilgi ve tecrübeleri sayesinde, babası ile beraber bir at arabasının arkasında tıbbi bitki ve şifalı baharatlardan karışımlar hazırlayıp, maddi durumu iyi veya değil ayırt etmeden, tüm ihtiyaç sahiplerine elini uzatmış bir insandır Çerçi Yusuf. 1910 senesinde pratiğini Adana’nın Saydam Caddesi’nde açtığı günden bugüne senelerce yanında çalışan çıraklar ve aile fertlerinden sayısız Çerçi yetiştirmiş, Adana’nın marka isimlerinden biri haline gelmiştir. Hayatı boyunca gerçekleştirdiği iki evlilikten 13 çocuk, 34 toruna sahip Çerçi Yusuf bugün Adana Asri mezarlıkta yatmaktadır.

Rana Babaç Hakkında

Çerçi Yusuf’un en büyük oğlu Salih Çerçi’nin torunlarından olan Rana Babaç, İstanbul’da doğmuş Amerikan Robert Kolej’i bitirip önce Amsterdam Vrije Universiteit’ta lisans eğitimini tamamlamış sonrasında ise İsveç’te Master öğrenimi görmüştür. Asos’ta Tavaklı İskelesi’nde bulunan bahçelerinde 1999’dan beri yetiştirdiği çeşitli tıbbi ve aromatik bitkilerden maseratlar ve hidrolatlar üreten Rana, son iki senedir Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Etik Ana Bilim Dalı Emekli Başkanı Prof.Ayten Altıntaş ile birlikte Isparta’da geleneksel usülde gülsuyu üretimi de yapmaktadır. Aromaterapi Derneği, Robert Kolej Mezunlar Derneği, İstanbul Modern, TurkishWIN, WWF ve Buğday Derneği üyesi olan Rana, mümkün olduğu kadar at binmeyi ve doğa seyahatlerine çıkmayı sever.

Çerçi Yusuf.org Hakkında

Çerçi Yusuf’un en büyük oğlu Salih Çerçi’nin en küçük çocuğu Sevil Çerçi Babaç’ın 2017 senesi doğum günü hediyesi olarak hayata geçirilen www.cerciyusuf.org’da 136 tıbbi ve aromatik bitki hakkında; şekil özellikleri, iklim ve toprak tercihleri, kullanılan kısımları, kimyevi bileşenleri, tıbbi ve aromaterapik kullanımlarıyla ilgili akademik kaynaklara dayalı bilgiler referanslarıyla paylaşılmaktadır. Türkiye’nin ilk ve en büyük çevrim-içi tıbbi ve aromatik bitkiler kütüphanesi olma özelliğini de taşıyan sitede ayrıca Çerçi Yusuf’un aile ağacı tarihi dükkan ve 1. dereceden tarihi eser olan Çerçi Yusuf konağı hakkında da bilgiler verilmektedir.

1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

ADANAFEST İSTANBUL 29-30 EYLÜL’DE LİFEPARK’DA

Adana denilince aklınıza gelen, gelmeyen ne varsa 29-30 Eylül’de AdanaFest İstanbul’da sizlerle olacak. “Adana’yı ayağınıza getiriyoruz desek, abartmış olmayız… Mesela siz hiç kahvaltıda ciğer yediniz

Comments


bottom of page